WYRÓŻNIENIE  W  OGÓLNOPOLSKIM  KONKURSIE
DLA  REDAKCJI  „KLEKSA”

W Szkole Podstawowej nr 1 w Turku uczniowie mają możliwość rozwijania swoich dziennikarskich pasji, tworząc gazetę szkolną „Kleks”. Podczas redagowanie gazetki poznają gatunki literackie i dziennikarskie, uczą się obsługi komputera, drukarki, skanera, aparatu cyfrowego i dyktafonu. Poznają poszczególne etapy powstawania gazety: pisania tekstów, poprzez tworzenie makiety i łączenie tekstów ze zdjęciami w kolumnach.

Podczas zebrań kółka dziennikarskiego biorą udział w spotkaniach z ciekawymi postaciami, przeprowadzają wywiady, chodzą na wycieczki. Poznają zasady funkcjonowania różnych instytucji (np. redakcji „Echa Turku”, Muzeum, bibliotek pozaszkolnych). Ponadto wspierają organizowanie imprez na terenie szkoły.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu redakcja „Kleksa” wzięła udział w ogólnopolskim konkursie gazet szkolnych, ogłoszonym przez portal juniormedia...i tworzysz gazetę!

Warunkiem udziału w konkursie było przeprowadzenie ankiety pt. „Bądź bezpieczny w sieci”. Redaktorzy „Kleksa” samodzielnie przeprowadzili ankietę wśród swoich rówieśników, następnie zliczyli wyniki i dokonali podsumowania.

Ponadto przeprowadzili wywiad z nauczycielem informatyki na temat bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. Na zaproszenie redakcji przyjechał do naszej szkoły wolontariusz Fundacji Orange, ekspert w dziedzinie poruszania się po sieci p. Michał Weber. Wszystkie działania zostały opisane w Dodatku Specjalnym naszej gazetki „Kleks” pt. „Bądź bezpieczny w sieci”. Dodatek ten zyskał uznanie jury konkursowego i otrzymaliśmy specjalne wyróżnienie dla Redakcji oraz nagrodę rzeczową: cyfrowy dyktafon marki Olympus.

Wskład zespołu redakcyjnego „Kleksa” wchodzą: - Maciej Adamiak, Martyna Dziamara, Jakub Józefowicz, Julia Kowalczyk, Natalia Krotowska, Gabriela Małecka, Olga Mikołajczyk, Martyna Nawrocka, Gabriela Pękacz, Maja Przygońska, Wiktoria Włodarczyk

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie internetowej:   juniormedia.pl/ lub fundacja.orange.pl/index.php

opiekun redakcji

Elżbieta Nowak