PIERWSZOKLASIŚCI  „JEDYNKI”  CZYTELNIKAMI10

Poniedziałek 11 marca był wyjątkowym dniem dla biblioteki Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku. Uczniowie klas I zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej.

Uroczysty apel odbył się w obecności zaproszonych gości, uczniów i rodziców. Obecna była wicedyrektor szkoły p. Krystyna Morek, nauczyciele, rodzice i uczniowie klas I. Prowadziły go uczennice z klasy V c: Julia Kowalczyk i Martyna Nawrocka. Wśród zaproszonych gości była obecna p. Ewa Kiwak, która pełni funkcję wiceprezesa, działającego w naszym mieście Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oddział w Koninie. Pani Ewa, z okazji tego uroczystego wydarzenia obdarowała naszą bibliotekę książkami Juliana Tuwima.

„Pasowanie na czytelnika” jest przygotowywane przez starszych uczniów. W bieżącym roku inscenizację przygotowały klasy: II b i II c pod opieką swoich wychowawczyń: p. Haliny Koszady i p. Lidii Pasturek. Inscenizacja przeniosła wszystkich w zaczarowany świat książek i bajek. Świetna gra młodych aktorów podkreślona została wspaniałymi kostiumami. Natomiast dekoracja, wykonana przez p. Aldonę Piwońską, sprawiła, że sala gimnastyczna zamieniła się na chwilę we wnętrze biblioteki.

Uczniowie klas I podczas tej uroczystości tradycyjnie występują w czapeczkach czytelnika z napisem „Lubię czytać”. Każda klasa występuje w czapeczkach innego koloru.

Po występie młodych aktorów nastąpił ważny moment, którym było złożeniu uroczystego przyrzeczenia i pasowanie na Czytelnika przez panie bibliotekarki. Na zakończenie Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe imienne dyplomy.

Gdy zakończyła się część oficjalna nastąpił najbardziej wyczekiwany przez dzieci moment, kiedy mogły przyjść do biblioteki szkolnej i samodzielnie wypożyczyć po raz pierwszy książkę. Podczas wizyty w bibliotece dzieciom towarzyszyły uczennice z Koła Przyjaciół Książki, przebrane za bajkowe postacie.

Pomagały one swym najmłodszym koleżankom i kolegom poznać bibliotekę oraz rozdawały, wykonane wcześniej kolorowe zakładki do książek. Obdarowywanie pierwszaków zakładkami do książek jest już wieloletnią tradycją w naszej bibliotece. Natomiast ich Rodzice otrzymali „Listy do Rodziców Pierwszoklasistów”, zredagowane przez nauczycieli bibliotekarzy naszej szkoły.

Mamy nadzieję, że tegoroczni Pierwszoklasiści będą wiernymi czytelnikami naszej biblioteki szkolnej.

Elżbieta Nowak