ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁYpatronA  7

27 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Patrona Henryka Sienkiewicza. Ten nieoceniony pisarz patronuje naszej szkole od 1966 roku, z czego jesteśmy bardzo dumni. Aby uczcić pamięć naszego Patrona, każdego roku świętujemy: opowiadamy o jego twórczości, śpiewamy i rysujemy. Czytamy także powieści jego autorstwa, oglądamy filmy zrealizowane wedle tych powieści. Wiemy, że to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy, laureat Nagrody Nobla.

W bogatym dorobku literackim Sienkiewicza mamy do czynienia z wielką różnorodnością kreowanych bohaterów. Postacie wprowadzane na karty kolejnych jego utworów są bardzo wyraziste i sugestywne. Obok fikcyjnych bohaterów pojawiają się również postacie autentyczne, których życie i uczynki odegrały mniejszą lub większą rolę w dziejach Rzeczpospolitej.

W tym dniu uczniowie klas 1 - 3 wykonali Laurki dla Patrona. Z laurek powstała imponująca wystawa na korytarzu szkolnym. Uczniowie klas 4 - 8 wzięli udział w konkursie stop-klatka. Każda klasa wylosowała jeden z utworów Henryka Sienkiewicza. Zadaniem było przygotowanie i zaprezentowanie utworu w formie żywego obrazu. Komisja wyłoniła najlepiej przygotowaną stop-klatkę spośród poszczególnych klas. Wyróżnione klasy otrzymały nagrodę w postaci dnia bez kartkówek i odpytywania w dowolnym, wybranym przez siebie terminie. Każda stop-klatka została sfotografowana, a ze zdjęć powstanie wystawa. I miejsce zajęła klasa 5 d. II miejsce - klasa 4 c, natomiast III - klasa 5b, a ze starszych klas najwięcej punktów zdobyły: 6a, 6d, 6e, 7a, 7c, 7d, 8a i 8d.

Uczniowie wcielili się w role bohaterów literackich z utworów Patrona i przenieśliśmy się w świat, jaki na łamach swych dzieł literackich stworzył Sienkiewicz. Pozostali uczniowie na sali odgadywali tytuł utworu, z którego pochodziła przedstawiana scena. Ogrom braw świadczył o tym, że wszyscy znakomicie się zaprezentowali. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwym zadaniem.

W tym dniu przygotowano także w bibliotece wystawę o Henryku Sienkiewiczu. Ponadto nauczyciele języka polskiego we wszystkich klasach przeprowadzi lekcję o sylwetce Patrona i jego twórczości .Chętne klasy utrwaliły informacje o Patronie w formie lapbooka.

Wszyscy uczestnicy zabawy pokazali, że postacie wykreowane przez Henryka Sienkiewicza są nam bliskie, i jak mówią słowa hymnu, chcemy się „wzorować na postaciach bohaterów”. Spotkanie z nimi było pasjonującą zabawą. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim pozostałym uczestnikom!