CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM! DSC03208

Rok 2018 przynosi nam, Wielkopolanom dwie niezwykle ważne dla państwa polskiego rocznice -100 lecie odzyskania niepodległości oraz setną rocznicę wybuchu jedynego w historii Polski zwycięskiego Powstania.

Dla uczczenia pamięci tych ważnych wydarzeń w dniu 14 grudnia 2018 w naszej szkole pan Marcin Podemski, pracownik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu przeprowadził dla uczniów klas VI –VII lekcję historii o Powstaniu Wielkopolskim.

Podczas lekcji uczniowie zostali wprowadzeni w realia historyczne. Poznali nie tylko genezę i przebieg Powstania Wielkopolskiego, ale również wielkopolskie drogi do niepodległości.

W prostych słowach historyk opowiedział uczniom o tym, jak doszło do utraty przez Polskę niepodległości, o pracy organicznej Wielkopolan, o gotowości do walki zbrojnej. To właśnie sukces Powstania zadecydował o kształcie granicy z Niemcami, a Wielkopolska, decyzją polityków obradujących podczas konferencji pokojowej w Paryżu, w całości została przyłączona do odrodzonego państwa polskiego.