1.a


DZIEŃ PATRONA W „JEDYNCE”

Dnia 11 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku odbył się Dzień Patrona Henryka Sienkiewicza. Dzień ten stanowił podsumowanie działań uczniów klas I – VIII. Efektem pracy i zaangażowania uczniów w poznawanie sylwetki i twórczości Patrona były: stroje oddające charakter postaci z utworów Henryka Sienkiewicza, portrety Patrona, ciekawe cytaty napisane ręcznym ozdobnym pismem pochodzące z utworów pisarza, prezentacje multimedialne oraz wystawa ukazująca życie i twórczość wielkiego pisarza.

 

Teatr „Szpilka” i klasa 6c pokazali przedstawienie „Przybywajcie na wezwanie … z bohaterami Sienkiewicza na spotkanie”. Kiedy pojawiła się Paula Biskup, mocno i podniośle zabrzmiał w jej wykonaniu hymn „Quo Vadis Domine” oznaczało to, że uroczystość Dnia Patrona w „Jedynce” właśnie się rozpoczęła..

Młodzi aktorzy w zabawny sposób przybliżyli twórczość Henryka Sienkiewicza. Na spotkanie przybyli bohaterowie z „Potopu”, „Ogniem i mieczem”, „ Krzyżaków”, „W pustyni i w puszczy” i innych utworów. Przedstawienie wzbudzało zaciekawienie, humor a także element grozy. Przykładem była scena, kiedy kat miał ściąć głowę Zbyszka z Bogdańca, ale Danusia wstawiła się za nim wypowiadając słowa: „Mój ci on jest”. Zaskoczeniem dla publiczności było pojawienie się współczesnego listonosza, który przybiegł z listem od samego Sienkiewicza. Na spotkanie przybył w końcu on sam i odczytał „Dekalog” zaczynający się od słów: „ Jam jest Henryk Sienkiewicz, Wielka Wielkość Twoja, którym Cię wywiódł na pole sławy wszechświatowej”. Weseli Murzyni zatańczyli wg afrykańskich rytmów. Przedstawienie teatralne wzbogacały efekty plastyczne oraz zachwycający śpiew uczniów. Amelia Sobczyk i Bartosz Dziamara wzruszyli wszystkich, kiedy wykonali piosenkę „Dumka na dwa serca”. Na koniec przedstawienia swobodny rap i słowa piosenki podkreśliły, że Henryk Sienkiewicz jest Patronem znanym i lubianym.

Następnym punktem programu był „Pokaz mody Sienkiewiczowskiej”. Stroje oddające charakter postaci z utworów pisarza prezentowali uczniowie klas I – VI jak na prawdziwym pokazie mody. Omawiane były najnowsze modowe trendy z XIX wieku. Widać było, że zadziałała szeroka wyobraźnia uczniów, pomysł, styl i szyk a także humor i sposób prezentacji jak na prawdziwym wybiegu.

Całą uroczystość brawurowo poprowadziły uczennice z klasy 8d, które wcieliły się w role Baśki Wołodyjowskiej – Nina Grabara i w rolę Ligii – Michalina Rosiak.

Tego rodzaju obchody podkreślają pamięć o Patronie Szkoły, są doskonałym sposobem na poznanie literatury polskiej, oraz na integrację społeczności uczniowskiej .

 

Udostępnij

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn