20171103 155114MINIPHANOMENTA, CZYLI MINICENTRUM NAUKI W NASZEJ SZKOLE

W 2015 r. nauczyciel matematyki Szkoły Podstawowej nr 1, pani Adela Majtka została zgłoszona przez swoją uczennicę klasy 7d Aleksandrę Kukułę do udziału w trzyletnim szkoleniu organizowanym przez Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej. W pierwszym roku szkolenia pani Adela uczestniczyła w wykładach i warsztatach dla nauczycieli na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym Politechniki Łódzkiej, w drugim przyjeżdżała na warsztaty ze swoimi uczniami, natomiast w trzecim roku miała możliwość zaproszenia innego nauczyciela ze swojej szkoły. Wtedy pani Adela Majtka wraz z panią Agnieszką Koszykowską, nauczycielem matematyki uczestniczyły w szkoleniu dotyczącym mini centrum nauki. Jeszcze jednym składnikiem działań była wycieczka, w której uczestniczyła klasa 6a wraz z wychowawcą i czterech uczniów z klasy 6 b. Uczniowie odbyli ciekawe zajęcia w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej. Rezultatem trzyletniego cyklu szkoleń jest wypożyczenie naszej szkole przez Łódzki Uniwersytet Dziecięcy Politechniki Łódzkiej tzw. Miniphanomenty.

 

MINIPHANOMENTA to minicentrum nauki do samodzielnego eksperymentowania podczas przerw międzylekcyjnych w szkole. Pomysłodawcą i twórcą jest prof. Lutz Fiesser z Niemiec, który przyjechał na Politechnikę Łódzką i prowadził szkolenie dla nauczycieli. Profesor 15 lat temu stworzył Miniphanomentę, aby dać dzieciom możliwość samodzielnego odkrywania i doświadczania. Założeniem jest wypożyczenie wystawy szkole na 2 tygodnie, następnie udostępnienie instrukcji budowy poszczególnych stacji, aby dzieci miały możliwość zbudowali dla swojej szkoły stacje, które im się najbardziej podobają tak, aby Miniphaenomenta na stałe została w szkole.

MINIPHANOMENTA to eksperymenty bez opisów, jak „prawidłowo” wykonać dane doświadczenie. Dziecko ma możliwość logicznego myślenia, jak coś zrobić i doznania satysfakcji z samodzielnego dojścia do rozwiązania. Nauczyciele nie podawali gotowych rozwiązań, jedynie zachęcali, naprowadzali dzieci pytaniami. Zaprosilismy rodziców do eksperymentowania wraz dziećmi. Zachęcamy do zastanawiania się, jak i dlaczego?

Obecnie wystawa jest w 2500 szkołach w 5 krajach Europy. Wystawa składa się z 40 stacji eksperymentalnych, z czego 7 zbudowali nauczyciele uczestniczący w warsztatach. Wystawa została przywieziona do SP 1 w Turku przy ul. 3 Maja 29 w sobotę 21 kwietnia i była w szkole do 11 maja 2018.

Udostępnij

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn