KOPERNIKALIA 2018kopernikalia 1

W dniu 9 marca 2018 r. w budynku im. Mikołaja Kopernika uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku z oddziałami gimnazjalnymi  świętowali „Kopernikalia”. Nazwa święta nawiązuje do Juwenaliów, czyli święta braci studenckiej, w czasie którego codzienny trud nauki ustępuje miejsca radości, muzyce i świetnej zabawie. Kopernikalia rządzą się podobnymi prawami – ma być kolorowo i śmiesznie.

Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście z Rady Rodziców: przewodniczący - pan Jerzy Włodarczyk, wiceprzewodniczący – pan Dariusz Kałużny, pani Emilia Fibich, pani Agnieszka Wojciechowska,  pani Aneta Grabowska. Obecny był również sponsor nagrody dla zwycięskiej klasy – pan Radosław Idzikowski, przewodniczący  Komitetu Osiedlowego nr 3.

W tym roku świętowanie zaczęliśmy już tydzień temu od „Nocy z duchem Kopernika”. Kolejne dni upływały  pod znakiem rywalizacji między klasami o miano tej, która najlepiej zna postać Mikołaja Kopernika i jego największe osiągnięcia. Na pierwszy ogień poszli młodzi literaci, którzy musieli wykazać się umiejętnościami poetyckimi w konkursie pt. „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, młodym twórcom dał natchnienie”. Kolejne zadanie wymagało znajomości faktów z życia uczonego, gdyż nie kto inny, lecz sam Kopernik przemierzał korytarze szkoły i zadawał klasom pytania. Uzdolnieni artystycznie uczniowie wykazali się natomiast wyobraźnią w konkursie na karykaturę wielkiego astronoma oraz w konkursie na wykonanie pojazdu kosmicznego z wykorzystaniem materiałów wtórnych. Ponadto uczniowie, niczym prawdziwy Master Chef, musieli wykazać się talentem kulinarnym i upiec pyszny piernik. Na sali gimnastycznej, w obecności licznie zebranych gości, odbył się uroczysty apel, podczas którego odbyła się ostatnia konkurencja – konkurs na sobowtóra Mikołaja Kopernika.

Po zsumowaniu punktów z poszczególnych konkurencji okazało się, że zwycięzcą została klasa 2b i tym samym otrzymała nagrodę główną w postaci pucharu, immunitetu zwalniającego z pytania i wszelkich form pisemnychoraz nagród ufundowanych przez pana Radosława Idzikowskiego. Po zakończeniu części oficjalnej można było obejrzeć jeszcze m.in. przygotowane przez uczniów i nauczycieli planetarium oraz ekspozycję zatytułowaną „Śladami Kopernika”.

Kopernikalia to impreza mająca na celu zarówno propagowanie wiedzy o Mikołaju Koperniku, jak i integrację uczniów i nauczycieli połączoną z dobrą zabawą. Nie można zapomnieć także o walorze kulinarnym przedsięwzięcia – każdy z gości poczęstowany został pysznymi piernikami, jak to na szkołę mającą za patrona toruńskiego astronoma przystało.