Zlot Szkół Sienkiewiczowskich

Udział Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku w XXIII Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich

W dniach 22 – 24 maja w Przasnyszu odbył się XXIII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Szkołę Podstawową nr 1 w Turku reprezentowały uczennice: Nina Grabara, Zuzanna Skiba i Weronika Karolak pod opieką Ewy Pawlak. Gośćmi honorowymi zlotu byli: wnuk pisarza – Juliusz Sienkiewicz i Anna Dziewanowska – prawnuczka, Anna i Antoni Cybulscy – inicjatorzy spotkań i autorzy książek o Sienkiewiczu. Niezwykłą atrakcją zlotu było spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem oraz Tomaszem Mędrzakiem i Moniką Roscą – odtwórcami ról Stasia i Nel w pierwszej ekranizacji powieści „W pustyni i w puszczy”.

Ogólnopolskie Zloty Szkół Sienkiewiczowskich to spotkania przedstawicieli szkół noszących imię polskiego noblisty. Odbywają się one od 1993 roku. Zainicjował je Antoni Cybulski – ówczesny dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Celem tych spotkań jest nawiązanie bliższych kontaktów i współpracy między szkołami noszącymi imię autora Trylogii, poznanie miejsc związanych z życiem i twórczością patrona szkół, prezentacja dorobku pisarza. Młodzi ludzie przygotowują prace na konkursy, prezentują przedstawienia teatralne, a spotkania integrują i nauczycieli, i uczniów.