I SZKOLNY TURNIEJ JĘZYKOWY „Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ NA CO DZIEŃ”

Dnia 15.05.2015r. na czwartej i piątej godzinie lekcyjnej w naszej szkole w sali gimnastycznej odbył się I Szkolny Turniej Językowy „ Z poprawną polszczyzną na co dzień”. Szóste klasy wystawiły dwie trzyosobowe drużyny, które brały udział w konkursi: „Poetki”, „Ortografki” z 6a, „Murzynki”, „Łączniki” z 6b, „Samogłoski’, „Polonistki” z 6c, ‘Gżegżółki”, „Biedronki” z 6d. Uroczystość prowadziła nauczycielka języka polskiego- pani Ewa Pawlak. Zmagania uczniów oceniała szanowna komisja, do której należały: pani Emilia Kozłowska, pani Maria Dizner, pani Małgorzata Pakuła oraz pani Elżbieta Nowak.

Przed konkursem każda grupa musiała przygotować reklamę dotyczącą kiermaszu książek, notatkę prasową o ostatniej szkolnej uroczystości oraz tabliczkę ze znakiem rozpoznawczym. Turniej składał się z pięciu rund. Najpierw uczestnicy rozwiązali zadania o częściach mowy. Podczas konkurencji uczniowie zaprezentowali plakaty i notatki. Następnie trzeba było dokończyć związki frazeologiczne lub przysłowia. Pani Ewa Pawlak czytała ich początek, a chętna grupa podnosiła tabliczkę i udzielała prawidłowej odpowiedzi. Odbyła się także runda z ortografii. Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, zapisywali przymiotniki złożone i formę danych wyrazów w dopełniaczu. Szybko przeszliśmy do ostatniego etapu eliminacji. Były to zadania o słownictwie. Polecenia dotyczyły synonimów, antonimów, wyrazów pokrewnych oraz homonimów. Grupy natychmiast uporały się z kartą pracy. Podczas kiedy drużyny rozwiązywały zadania, chętni uczniowie z widowni również mogli pochwalić się swoją wiedzą językową. Po zakończeniu turnieju komisja sprawdziła prace i wyłoniła zwycięzców. W tym czasie wszyscy posłuchaliśmy recytacji wierszy w wykonaniu mistrzyń słowa: Niny Grabary, Heleny Gromady i Agaty Drabiny. Następnie dziewczyny z klasy 6a zaprezentowały zabawną scenkę z użyciem gwary. Następnie nadeszła oczekiwana chwila, czyli wyniki zmagań. Aby rosło napięcie, werdykt przeczytano od końca. Aż wreszcie wszystko stało się jasne i zwyciężyła grupa I z klasy 6D „Biedronki”, do której należały: Natalia Krotowska, Wiktoria Włodarczyk i Justyna Wojciechowska. 2. miejsce zajęła grupa I z klasy 6B „Murzynki” ( Sara Spychalska, Agnieszka Majda, Róża Strzelińska), na podium znalazła się także grupa I z klasy 6A „Ortografki”(Natalia Borowczyk, Karolina Karbowa, Aleksandra Knapkiewicz).

Po wręczeniu dyplomów i rozdaniu nagród ufundowanych przez Zuzannę Skibę, rozeszliśmy się do klas na dalsze zajęcia. Konkurs bardzo nam się podobał i powinien się odbywać co roku, a na pewno poprawi się nasza polszczyzna.

Natalia Krotowska, Wiktoria Włodarczyk i Justyna Wojciechowska – kl. 6d