TYDZIEŃ  MATEMATYKI  W  SP1 IMG 0350

Projekt TYDZIEN MATEMATYKI W SP1  realizowany  był  od 17 do 21 marca, jego inicjatorzy to nauczyciele matematyki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku, a głównym koordynatorem była pani Wioletta Trocha.

W ramach tego święta odbywały się  międzyklasowe rozgrywki w rozwiązywaniu zadań, krzyżówek, rebusów w celu zdobycia  tytułu „Klasa z Sową Matematyczną”.

18.03.2014r. uczniowie starszych klas brali udział w zajęciach prowadzonych przez zaproszonych gości z Uniwersytetu Łódzkiego,  Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej– dr Agnieszkę Kijankę-Dec oraz asystentów Tomasza Sobczaka oraz Piotra Banasińskiego. Uczniowie szkoły mieli możliwość bezpośredniego poznania zjawisk zachodzących wokół nas. Prezentowane  doświadczenia były tak  interesujące   i ciekawe, że dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w pokazach i chętnie włączały się w dyskusje, na własne oczy mogły przekonać się o istnieniu niewidzialnych fizycznych mocy i zrozumieć zasady ich działania. W kolejnym dniu trwania projektu,  chętni uczniowie, w teście  matematycznym, rywalizowali  o koronę „Króla Matematyki”, zaś 20.03.2014r. klasy II – VI brały udział  w konkursie „Kangur” .

Dzieci w swoich pracach literackich w sposób fantastyczny opisały „Jak wyglądałby dzień bez liczb”, natomiast na przyrodzie powstały projekty pod tytułem „Człowiek
 w liczbach”.

Głównym  założeniem projektu była promocja matematyki, ukazanie, że matematyka  może być  barwna i wesoła oraz rozwijanie i rozbudzanie zainteresowań tym przedmiotem wśród uczniów, wdrażanie dzieci do pracy zespołowej i współzawodnictwa, ukazanie zastosowania matematyki w innych dziedzinach nauki: przyroda, sztuka (plastyka, muzyka), język polski, informatyka, historia  i inne.

Podsumowanie konkursów zostało zaplanowane na  Pierwszy Dzień Wiosny 21.03.2013 r. Statuetkę Sowy Matematycznej zdobyła klasa 6b, natomiast Królem Matematyki SP nr 1 został Jakub Kałużny.