SPORT TO ZDROWIE DSC01370

W dniu 07.06.2013r. odbyły się ćwiczenia sprawnościowe dzieci z przedszkola samorządowego nr 6 i uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku.

Głównym celem ćwiczeń było wspomaganie harmonijnego rozwoju psychofizycznego dzieci, wyrabianie nawyku uczestnictwa w kulturze fizycznej, jak również rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych.

Ponadto:

• podniesienie ogólnej sprawności i wydolności organizmu poprzez wzmacnianie pozytywne (zachęcanie, nagradzanie, docenianie wysiłku fizycznego i efektu)
  • wykształcenie potrzeby czynnego wypoczynku w formie indywidualnej
  • wdrażanie do odpowiedzialności, samodzielności i samodyscypliny
  • zrozumienie potrzeby dbania o własną sylwetkę, zdrowie i sprawność fizyczną
  • poznanie własnych zdolności i umiejętności
  • nabywanie podstawowych umiejętności i wiadomości z zakresu bezpieczeństwa zajęć
  • kształtowanie umiejętności działania i radzenia sobie w sytuacjach trudnych
  • wytwarzanie umiejętności panowania nad swoimi emocjami podczas gier
     i zabaw z elementami współzawodnictwa

Zajęcia wpływały na kształtowanie i wyrabianie podstawowych cech motorycznych, jak: szybkość, siła, moc (skoczność), zwinność, wytrzymałość, gibkość. Ponadto dużą wagę przypisuje się kształtowaniu aktywności ruchowej z wyeksponowaniem inwencji twórczej dziecka w oparciu o rytm, muzykę, taniec, ćwiczenia z przyborem. Wyrabiają umiejętności ruchowe, związane głównie z formami aktywności rekreacyjnej, zdrowotnej oraz sportowej wraz z samooceną i samokontrolą. Ponadto dostarczyły dzieciom dużo wrażeń i radości. Zajęcia   zapewniały rozwój sprawności fizycznej i psychomotorycznej ,oraz rozwój sfery poznawczej dzieci.

Malwina Zielińska