GRAND PRIX DLA TEATRU „SZPILKA”  z SP 1 P1190155

Szkolne teatry „Szpilka Mini” i „Szpilka” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku w roku szkolnym 2012/2013 uczestniczą w wielu projektach artystycznych.

Przygotowanie przedstawienia teatralnego to przedsięwzięcie całego zespołu, długotrwały proces wymagający zaangażowania i aktywnej współpracy całej grupy. Trzeba wybrać i opracować scenariusz, przygotować kreacje aktorskie, choreografię, scenografię, kostiumy i muzykę. Nagrodą jest zawsze zadowolenie z dobrze wykonanej pracy zespołowej i brawa publiczności.

Projektem, który dał zespołom wiele satysfakcji, był udział w Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Województwa Wielkopolskiego „Dzień dobry, sztuko”. W połowie lutego zakończył się pierwszy etap Konfrontacji. Na posiedzeniu Rady Artystycznej spośród 30 spektakli wyłoniono 12, które zakwalifikowały się do finału. Grupy teatralne „Szpilka Mini” i „Szpilka” z przyjemnością przyjęły informację, że znalazły się w gronie tych szczęśliwców. 12 marca i 11 kwietnia w murach szkoły gościli Bogdan Żyłkowski i Beata Bąblińska, którzy prowadzili z uczniami warsztaty teatralne. Młodzi artyści szlifowali swoje umiejętności nie tylko pod czujnym okiem opiekunów, ale i Rady Artystycznej składającej się z zawodowych aktorów, reżyserów, muzyków i scenografów. Spotkanie to było dla wszystkich ciekawym doświadczeniem.

Finał konfrontacji odbył się 18.04.2013 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Suchym Lesie k/Poznania. Przed występami uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Podczas trwania konfrontacji młodzi aktorzy mogli wymieniać się doświadczeniami z innymi grupami teatralnymi z regionu Wielkopolski, a także podpatrzeć, jak jeszcze można wykorzystać możliwości sceniczne.

Grupy występujące na sucholeskiej scenie prezentowały bardzo wysoki poziom, a tematyka przedstawień była różnorodna. Zespoły otrzymały nagrody, „Szpilka Mini” za spektakl pt. „Sen o Śpiącej Królewnie”, a „Szpilka” GRAND PRIX – NAGRODĘ WOJCIECHA oraz NAGRODĘ MŁODZIEŻOWEGO JURY za przedstawienie pt. „Krzywa bajka”. Warto dodać, że zespół zaprezentuje się w tym roku na łódzkiej „Dziatwie” z dwoma przedstawieniami.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Poznańska Fundacja Artystyczna oraz Ośrodek Kultury Gminy Suchy Las. Konfrontacje odbywały się pod Patronem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego.