REALIZACJA PROJEKTU FUNDACJI PZU W „JEDYNCE” 2018-10-23 08.24.36

23 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 rozgościła się Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU. „Jedynkę” wybrano do projektu, jako jedyną szkołę w Wielkopolsce i jedną z piętnastu w całym kraju. Przedsięwzięcie Fundacji PZU to wspaniała inicjatywa, dająca możliwość realizacji zajęć z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa dzieci szkół podstawowych.

W szkole zostały zorganizowane trzy strefy: bezpiecznego ruchu i rozrywki, bezpiecznego dorastania oraz strefę pierwszej pomocy. W strefę bezpiecznego ruchu i rozrywki zamieniła się sala sportowa, na której zorganizowano mobilne miasteczko oraz rowerowy tor przeszkód. Była też fotobudka, w której można było wykonać bezpłatne zdjęcia dla ucznia. Uczestnicy Akademii zapoznali się z nowoczesnymi urządzeniami służącymi do poruszania się (segwaye).

      Uczniowie klas I-IV wzięli udział w interakcyjnym przedstawieniu teatralnym pt. „Magiczne drzwi”. Podczas przedstawienia poruszono takie zagadnienia jak: stawianie granic, łamanie reguł, asertywność, Internet, dopalacze, adrenalina, mocne przeżycia, bezpieczeństwo w domu i na ulicy. W sztuce uczestniczyli uczniowie, którzy wspólnie z bohaterami opowieści starali się znaleźć odpowiedzi na najważniejsze problemy.

W strefie udzielania pierwszej pomocy odbywały się zajęcia plastyczne, konkursy - podczas których różnymi technikami uczestnicy przygotowywali prace, związane z bezpieczeństwem. Ponadto ratownik medyczny przeprowadził zajęcia, dotyczące radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz innych form udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie zapoznali się z materiałami edukacyjnymi, dotyczącymi zasad udzielania pierwszej pomocy, filmami instruktażowymi, w których prezentowane były pożądane zachowania w przypadku: ataku padaczki, zakrztuszenia, rany z ciałem obcym i w wielu innych sytuacjach, w których wymagane są rozważne działania.

Natomiast w strefie bezpiecznego dorastania uczniowie klas V-VI spotkali się z przedstawicielami policji. Podczas zajęć pt. „100 pytań do…” – przeprowadzono rozmowy z policjantem związane z tematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Uczestnicy zajęć mogli testować alkogogle, narkogogle - czyli symulatory upośledzenia zmysłów, występujących po spożyciu alkoholu czy narkotyków, uświadamiające zagrożenie spowodowane używkami. Symulatory te obniżają koncentrację, spowalniają czas reakcji, powodują brak możliwości oceny odległości, zniekształcają obraz, zmniejszają możliwość oceny sytuacji, imitują podwójne widzenie i brak koordynacji mięśniowej.

Uczniowie otrzymali pakiet gadżetów związanych z bezpieczeństwem, a szkoła w pełni wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy wraz z planszami informacyjnymi.

 

 

Udostępnij

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn