11 LISTOPADA - SWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCIP1130751 â   kopia

10 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 (budynek przy ul. 3 Maja) odbył się apel z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Gościem specjalnym była pani Halina Łukaszewska – przyjaciel naszej szkoły. Apel przygotowali uczniowie klas IVb i IVd pod  okiem nauczycielek p. Bożeny Mielczarek i p. Małgorzaty Pakuły. Pieśni patriotyczne przygotowała p. Izabela Ochota, oprawa plastyczna p.Grażyna Sujewicz.

Po krótkim powitaniu gości i odśpiewaniu hymnu państwowego czwartoklasiści recytując, opowiadając i śpiewając przypomnieli najważniejsze dla naszego kraju wydarzenia historyczne począwszy od pierwszego rozbioru Polski aż po odzyskanie niepodległości. Na scenie nie zabrakło ważnych postaci historycznych, takich jak Józef Piłsudski, którzy walczyli o niepodległość kraju. Pojawili się także najwybitniejsi Polacy żyjący w tych trudnych czasach: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin.  Majestatyczne ubrania przeniosły nas w czasie, sugestywne recytacje zapierały dech w piersiach, a pięknie wykonane piosenki sprawiły, że niektórym łezka w oku się zakręciła. .

Apel miał uświadomić uczniom, jak ważnym i upragnionym przez naszych przodków wydarzeniem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Ta żywa lekcja historii nie tylko przybliżyła uczniom sylwetkę Józefa Piłsudskiego, ale także pokazała, że o niepodległość kraju dbać powinni wszyscy Polacy – dziś i w przyszłości.