ODKRĘCAMY! ZBIERAMY!  POMAGAMY !

5

Wiadomo, że mamy na myśli zbieranie plastikowych nakrętek od wód mineralnych, środków chemicznych, środków czystości.  To nasz szkolny sukces. Akcja trwa w sposób nieprzerwany już 5 LAT.  AKCJĘ ZBIERANIA NAKRĘTEK DLA KAMILA rozpoczęliśmy W 2012 roku. Na koniec roku szkolnego czyli w czerwcu 2013 roku z dumą ogłosiliśmy, że  ilość zebranych nakrętek to 535 kg.  Było to dla nas bardzo dużo , dla rodziców Kamila również, ponieważ pieniądze uzyskane ze sprzedaży nakrętek  przeznaczyli na rehabilitację.  Ale to był dopiero początek naszej akcji. Uczniowie, rodzice i nauczyciele bardzo się zaangażowali w zbieranie nakrętek, a tym samym w pomaganie Kamilowi. Rok szkolny 2017/2018 zakończyliśmy wynikiem 1tona 715 kg. Na przestrzeni 5 lat zebraliśmy dla Kamila 5 ton 434 kg. To są  dokładne dane z punktu skupu nakrętek. Jesteśmy jedną z nielicznych szkół, która w systematyczny sposób uczestniczy w takiej akcji. Rodzice Kamila przekazują serdeczne podziękowanie za zebrane nakrętki.

Piękne a nawet wzruszające jest to, że już od najmłodszych klas nasi uczniowie bardzo się angażują i zbierają z każdym rokiem szkolnym coraz więcej. Aby dać temu wiarygodny obraz, przyniesione nakrętki ważymy, prowadzimy systematyczne rankingi klas. Na koniec każdego roku szkolnego ogłaszamy wyniki . Niezwykłe jest to, że każda klasa walczy o wygraną, a przecież nagroda jest symboliczna – po prostu butelka czystej wody. Jak widać liczy się wygrana, czyli ilość zebranych nakrętek, a nie wartość nagrody. Nagrodą jest świadomość pomocy. Zbieramy duże ilości nakrętek, ale niezwykłe jest również to, że  nakrętki docierają do nas z zagranicy. Świadczy to o dużym zaangażowaniu naszych uczniów wraz z rodzicami i zarażaniu tą akcją wszystkich ludzi dobrej woli. Przecież nie jest to takie proste ciągle pamiętać i zabiegać o małe nakrętki od butelek, najprościej jest wyrzucić odkręcone nakrętki do kosza.  Jednak w naszej szkole, wśród naszych uczniów  tak się nie dzieje, jesteśmy nastawieni na zbieranie i pomaganie.  Wielki szacunek należy się wychowawcom klas, którzy umieją zaangażować dzieci do zbierania i kształtowania właściwych postaw., również ekologicznych, bo przecież plastik z nakrętek trafia Należy również podkreślić zaangażowanie ze strony uczniów klas starszych, którzy uczestniczą w zbieraniu nakrętek, ale również w organizowaniu akcji. Znajdują czas i własne chęci podczas ważenia, gromadzenia i transportowania.

W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy ponownie akcję zbierania nakrętek dla Karoliny, uczennicy klasy 1 d , która również potrzebuje naszej pomocy.

Niech się nie zmarnuje żadna nakrętka.  Kierujemy się zasadą;

ODKRĘCAMY!  ZBIERAMY! POMAGAMY!