UŁANI Z WIZYTĄ W "JEDYNCE"P1120759

8 września, już po raz kolejny, zawitał  do Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku oddział konny Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół XV Pułku Ułanów Poznańskich.

Na szkolnym boisku zgromadzili się uczniowie i nauczyciele, by spotkać się ze swoimi niecodziennymi gośćmi. Spotkanie prowadzili uczniowie klasy 4d Maja Walas i Bartosz Dziamara. Wszystkim spodobały się występy muzyczne klasy 4d oraz Basi Malety i Julii Ziemiańskiej, które zaśpiewały ułańskie pieśni.

Komendant Andrzej Walter przedstawił uczniom chlubne tradycje polskich kawalerzystów z początku II wojny światowej. Następnie uczniowie poznali powód pobytu ułanów w Turku. Komendant powiedział ...spadkobiercy 15 pułku zmierzają co roku na pola bitwy nad Bzurę, ich szlak wiedzie między innymi przez Turek dokładnie jak przed 78 laty. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w rekonstrukcji szlaku bojowego 15. Pułku Ułanów Poznańskich, który prowadził przez Turek.
Dzieci poznały wyposażenie i umundurowanie ułana oraz rzędu końskiego mundury, szable, lance, karabinki i kawaleryjski sprzęt jeździecki. Następnie kawalerzyści zaprezentowali pokaz jazdy w szyku, musztry paradnej oraz władanie bronią. Takie żywe lekcje historii nie zastąpią nawet najlepsze książki, a udział w widowisku na pewno przyczyni się do powiększenia grona sympatyków kawalerii.

Wielu uczniów przygotowało się do spotkania, przynosząc  owoce, które okazały się prawdziwymi przysmakami dla koni, które wzbudziły największe zainteresowanie wśród szkolnej społeczności. Aby umilić  dalszą podróż   ułanom uczniowie obdarowali ułanów słodkimi  upominkami.
 Upamiętnieniem spotkania z ułanami było wspólne pamiątkowe zdjęcie.