SPOTKANIE Z SIOSTRĄ MISJONARKĄ

Dariuszą Dąbrowską, która jakiś czas temu była na misjach w Afryce. W zajęciach uczestniczyły klasy 3d, 4d, 5c oraz pani Bożena Mielczarek, pani Aldona Piwońska i siostra Rozalia.

Na początku siostra Dariusza przedstawiła nam się i opowiedziała o tym jak trafiła na misje do Afryki oraz jak wygląda codzienność ludzi na tym odległym lądzie. Okazało się, że ich życie nie jest proste i często muszą się zmagać z różnymi problemami. Głównymi z nich są niedobór wody pitnej, bieda, z którą wiąże się brak środków na jedzenie i podstawową opiekę medyczną. Następnie obejrzeliśmy film nakręcony przez misjonarkę, w którym ukazała, czym zajmują się i co lubią robić nasi rówieśnicy z Afryki. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądają szkoły i edukacja naszych afrykańskich kolegów. Poznaliśmy ich zainteresowania i ulubione zajęcia po szkole. Zobaczyliśmy także, jak ciężko pracują opiekując się młodszym rodzeństwem i nosząc wodę w ciężkich dzbanach do swoich domów. Film był bardzo interesujący, a równocześnie sprawił, że się wzruszyliśmy. Dzięki niemu zrozumieliśmy to, że nasze życie jest o wiele łatwiejsze i daje nam dużo więcej możliwości   rozwoju osobistego, niż życie naszych przyjaciół z Afryki. Później siostra zademonstrowała nam, jak wiele zastosowań ma w Afryce zwykła chusta, która może być np.: nakryciem głowy, spódnicą, nosidłem dla dziecka, bądź szalem oraz jak wyglądają stroje Afrykańczyków. Potem mieliśmy przyjemność obejrzeć zdjęcia, na których mogliśmy podziwiać afrykańskie domy, szkoły, żyjących tam ludzi oraz piękne krajobrazy. Na koniec siostra Dariusza opowiedziała nam o niebezpieczeństwach czyhających na tubylców, ze strony środowiska naturalnego takich jak: wąż pyton, czarna mamba, zielona mamba i wiele innych. Pokazała nam miniaturowy dzban do noszenia wody i zachęcała, oczywiście jeżeli nadarzy się nam okazja, do spróbowania pytona w sosie pomidorowym, ponieważ jak stwierdziła jest wyśmienity.
            Lekcja prowadzona przez siostrę była bardzo ciekawa. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat Afryki i jej mieszkańców. Poznaliśmy ich życie codzienne i problemy, z którymi się borykają. Zajęcia bardzo nam się podobały, dlatego z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

Michalina Rosiak kl.4 d