ZDROWIE CZŁOWIEKA BEZ TAJEMNIC

Szkoła Podstawowa nr 1 ubiega się o certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Dlatego z okazji Dnia Zdrowia obchodzonego 7 kwietnia podjęto szereg przedsięwzięć promujących zdrowie. Dla uczniów i rodziców zorganizowano nieodpłatne spotkania z panią dietetyk Justyną Wodzińską. Tematem warsztatów były: Wybory żywieniowe – produkty zalecane i niezalecane w żywieniu.

Natomiast w piątek 10 kwietnia odbył się finał „Konkursu wiedzy o zdrowiu”, który był podsumowaniem działań prozdrowotnych. Organizatorkami konkursu były: wicedyrektor p. Krystyna Morek oraz nauczycielka przyrody Katarzyna Błajet. W przygotowaniach i organizacji konkursu pomogła również praktykantka p. Karolina Fabiańska.

Gości i uczestników konkursu powitała wicedyrektor p. Krystyna Morek. Na początku uczniowie klasy V d odegrali przed zebranymi inscenizację o zasadach zdrowego odżywiania, przygotowaną przez samych uczniów wg własnego scenariusza.

Konkurs był prowadzony przez ucznia klasy VI d Macieja Adamiaka, który zdawał koleżankom i kolegom pytania z profesjonalną swobodą. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV i V. Każdą klasę reprezentowały grypy trzyosobowe. Wcześniej uczniowie musieli przygotować okolicznościowe plakaty oraz stoliki ze zdrową żywnością. Były one wspaniałym tłem do odbywających się zmagań konkursowych.

Uczestnicy konkursu wzięli udział w wielu konkurencjach. Odpowiadali ustnie na pytania dotyczące zagadnień zdrowia i właściwego odżywiania. Następnie musieli rozwiązać krzyżówkę, rozsypankę literową oraz rebus. Wiedza uczniów była imponująca. Potrafili bez zająknięcia wymieniać np. przyczyny chorób, znaczenie witamin w naszym życiu, sposoby udzielania pierwszej pomocy czy też zapobiegania chorobom.

Jedną z konkurencji były rozgrywki sportowe, które wywołały wielki aplauz publiczności.

Po części konkursowej uczennice klasy V d pokazały ciekawy układ taneczny, którego wartość podniosły wspaniałe stroje tancerek.

Publiczność również mogła sprawdzić swoją wiedzę podczas zabawy nazwanej Magicznym Pudełkiem. Polegała ona na odgadywaniu nazwy dotykanych przedmiotów, ukrytych w pudełku.

Wśród zaproszonych gości znalazł się dyrektor Sanepidu w Turku p. Alfred Rajczyk, który wręczał zwycięzcom nagrody i dyplomy. I miejsce zajęły przedstawicielki klasy IV d (II grupa) w składzie: Dobrowolska Zosia, Rosiak Michalina i Skiba Zuzanna, na II miejscu znalazły się uczennice I gupy z klasy IV d: Grabara Nina, Adamczyk Adela i Natalia Kałużna. Natomiast III miejsce przypadło II grupie z klasy V e w składzie: .Tomaszak Julia, Rosiak Mateusz i Perliński Paweł.

Uczniów oceniała komisja w składzie: Lidia Baraniecka, przedstawicielka Sanepidu, Dorota Walas (szkolna pielęgniarka) i Elżbieta Nowak (nauczyciel bibliotekarz). Konkurs był na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy uczniowie klas IV - VI włożyli ogromny wysiłek w jego przygotowanie. Zaangażowali się zarówno uczniowie jak i nauczyciele, ale także rodzice uczniów. Przez dwie godziny trwania konkursu nasza sala gimnastyczna przeobraziła się w miejsce kolorowe i wesołe, udekorowane symbolami zdrowia oraz plakatami promującymi zdrowy tryb życia. Natomiast radosne twarze uczniów i ich zapał w konkursowych zmagania świadczy o tym, że główny cel, czyli promowanie zdrowego stylu życia został osiągnięty.