LEKCJA PRZYRODY W TERENIE

Lekcja przyrody w terenie jest ulubioną formą poznawania przyrody wśród dzieci. DSC03074Oderwanie się od szkolnej ławki sprzyja zdobywaniu wiedzy przyrodniczej w sposób bezpośredni.  W takiej lekcji  28 marca br. brali udział uczniowie klasy 4b i 5a pod opieką pani dyrektor Krystyny Morek i pani Bożeny Mielczarek. Lekcja przyrody odbyła się na ścieżce dydaktycznej „Moczary” w Leśnictwie w  Grzymiszewie. Prowadzili ją leśnicy z Nadleśnictwa Turek. Uczniowie zobaczyli stawy będące ostoją płazów, ptaków i bobrów.  Z wielkim zainteresowaniem słuchali o przebarwianiu się samców żaby moczarowej na niebiesko w okresie godowym, który obecnie dobiega końca. Dzieci delikatnie brały w ręce żaby i rozpoznawały(z pomocą leśników) ich gatunki. Były wśród nich żaby trawne, jak humorystycznie zaznaczył leśnik, żaby w  „mundurze moro”, dalej grzebiuszka ziemna, która potrafi błyskawicznie zagrzebać się w ziemi. Leśnicy opowiadali  o zachowaniach żab w sytuacjach dla nich niebezpiecznych. Dzieci dowiedziały się, że ropucha wydziela jad, który od razu zniechęca do niej  inne zwierzęta.

 

 

Następnie na ścieżce młodzi przyrodnicy oglądali ogromne i sędziwe dęby szypułkowe, które  są pomnikami przyrody. Leśnicy zdradzili dzieciom starą przypowieść o leczniczej mocy dębów; wystarczy przytulić się do drzewa, a wszystkie dolegliwości ustaną. Dalej ścieżka dydaktyczna wiodła przez bór mieszany. Dzieci obejrzały piękne łąki położone w dolinie rzeki Topiec. Poszukiwaliśmy też żurawi, które  przeżywają okres godowy i przy odrobinie szczęścia moglibyśmy zaobserwować spektakularne widowisko zalotów żurawia do  żurawicy, czego świadkiem był jeden z leśników kilka dni wcześniej. Po drodze dzieci natknęły się na doły wykopane przez bobry. Mali przyrodnicy zwrócili uwagę na płotki zaporowe przy ulicy, które mają ochronić żaby wędrujące do zbiornika z wodą, w którym rozpoczynają gody. Leśnicy wyjaśniali, że wiosną wyłapują żaby do specjalnych wiader i przenoszą na drugą  stronę drogi.

 Lekcja przyrody w terenie dostarczyła dzieciom wielu wrażeń, wzbogaciła ich wiedzę przyrodniczą, pozwoliła rozwinąć zainteresowania, ale przede wszystkim zaszczepiła u dzieci szacunek do przyrody.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni Panom leśnikom z Nadleśnictwa Turek za ciekawy i obrazowy przekaz wiedzy.

 

Udostępnij

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn