JABŁKO ZAMIAST OCENYP1150411

W październiku, w klasie 6d lekcje języka polskiego odbywały się inaczej niż zwykle, w jesiennej atmosferze, wokół jesiennego stołu. Uczniowie mieli okazję i doskonały materiał do różnorodnych ćwiczeń językowych. Jednym z nich było zbieranie słownictwa do opisu darów jesieni najpierw wybranych owoców i warzyw, później opis jesiennego stołu. Wypowiedź miała zawierać cechy zewnętrzne warzyw i owoców z ukazaniem ich wartości smakowych i odżywczych. W tym celu uczniowie musieli pobudzić swoje zmysły: smaku, węchu dotyku, wzroku.

Redagowanie opisu na podstawie bezpośrednich wrażeń przyniosło znakomite efekty. Prace pisemne uczniów były bogate w słownictwo, dominowały epitety i niezwykłe porównania. Za ciekawe prace pod względem literackim uczniowie tym razem zamiast oceny otrzymali nagrody w postaci jabłka. Po skończonej lekcji szóstoklasiści przyznali, że zjedzenie jabłka to doskonały sposób regenerację sił po odbytym wysiłku umysłowym.

Emilia Kozłowska