CZERWCOWA „LEKCJA WOLNOŚCI „DSCN6602

z PANIĄ HALINĄ ŁUKASZEWSKĄ

W dniu 3 czerwca w naszej szkole ruszyła akcja MEN „ Lekcja Wolności” zorganizowana z okazji obchodów 25. Rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Święto wolności odbyło się z udziałem szczególnego gościa - Panią Haliną Łukaszewską -  turkowianką , absolwentką  naszej szkoły, obecnie emerytowanym prawnikiem. Pani Halina wspominała wydarzenia związane z kształtowaniem wolnej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń 1989roku.W wypowiedziach naszego gościa nie zabrakło odwołań do osobistych wspomnień z czasów studenckich i refleksji  patriotycznych. „Lekcję Wolności” uatrakcyjnił występ uczniów klasy 4e .Uczniowie piosenkami Jana Pietrzaka i Jacka Kaczmarskiego, a także  za pomocą znaków i  symboli przedstawili „Polską drogę do wolności”.

Wyrażamy wdzięczność Pani Halinie Łukaszewskiej za przyjęcie zaproszenia na „Lekcję Wolności”, która dla uczniów również była piękną lekcją patriotyzmu.

Tego typu lekcje na temat historii najnowszej mają wiele korzyści, stają się pretekstem do dialogu międzypokoleniowego, pozwalają docenić współczesny dobrobyt ,wolność słowa, prawo do podejmowania decyzji ,prawo do wyboru, swobodę, niezależność państwową. Lekcje z udziałem gości tym razem z  P. Haliną Łukaszewską ,która podzieliła się wspomnieniami  z okresu lat 80 paradoksami i absurdami tamtych czasów, czasów zupełnie różnych od dzisiejszych, wzbudzają u uczniów wielkie zainteresowanie.